Syry sú našou vášňou, milujeme ich. Prvý syr sme vyrobili v roku 2015 z pasterizovaného kravského mlieka. Máme radi syry typu parmezán, gruyér, comté, pecorino, paški syr... Preto sme si dali za cieľ vyrobiť podobne kvalitný syr avšak slovenský, nie kopírujúc niektorý z výnimočných svetových syrov ale úplne nový syr. Začali sme preto vývoj nového syra použitím viacerých druhov mliekárenských kultúr systémom pokus omyl. Postupne sme kombinovali viaceré kultúry a postupovali sme krok za krokom a postupne sme sa dopracovávali ku konečnému výsledku, konečnej receptúre vrátene teplôt pri ktorých jednotlivé technologické kroky uskutočňujeme. Toto trvalo viac ako 3 roky, až sme mohli skonštatovať, že sme sa dopracovali k výsledku. Dnes vyrábame dva základné typy syra a tými sú Gran Žitavia (Zitavia) a Žitavia (Zitavia). Mlieko používame kravské a kozie. Syry sa členia aj podľa druhu použitého mlieka a aj podľa prímesí ktoré použijeme.

 

Syry Gran Zitavia sú dlhodobojzrejúce syry typu grana a sú vyrábané vysokým dohrievaním syreniny s lisovaním vo formách. Gran Zitavia sa ďalej člení podľa použitého druhu mlieka, prípadne prímesí či iných použitých techník zušľachtenia syra. Sú to vysokokvalitné syry vyrábané remeselne s láskou a citom. Syry Gran Zitavia zrejú od 3 do 36 mesiacov.


Syry Zitavia sú vyrábané odlišným spôsobom ako Gran Zitavia. Sú to dlhodobozrejúce syry s nízko dohrievanou syreninou s lisovaním vo formách a sú vyrábané prevažne z kravského mlieka. Syry Zitavia zrejú 3 až 18 mesiacov. Sú to vysokokvalitné syry s krémovitejšou štruktúrou vyrábané remeselne s láskou a citom.


Zvieratká od ktorých mlieko používame chováme u nás alebo sa pasú na plochách Žitavských a lúk. Pri výrobe syrov používame podľa typu syra tak nepasterizované ako aj pasterizované mlieko. V súčasnosti je približne 1/2 syrov vyrobená z nepasterizovaného mlieka a 1/2 z pasterizovaného. Vyrábame aj syry macerované, syry s bylinkami ako je napríklad levanduľa lekárska, tymián...

Naše syry dozrievajú v pivniciach na policiach kde sú každý deň otáčané a kontrolované. Máme vášeň pre syry, objavte preto naše výnimočné syry.


Sledujte nás na Facebooku : eniquem cheese


Syry si môžete objednať na čísle : 0944 875 736  na ktorom Vám zodpovieme aj vaše prípadné otázky.